ماسال روستایی ییلاقی در اطراف رشت است و در غرب استان گیلان قرار دارد. اگر از شهر تهران میخواهید به ماسال سفر کنید، همواره در مسیری 5 ساعته خواهید بود بطوریکه می بایست از شهر تهران به سمت کرج و سپس قزوین رفته و در شهر قزوین وارد جاده قزوین – رشت شوید اما قبل از اینکه وارد شهر رشت شوید، کافیست با استفاده از تابلوهای راهنما وارد جاده فومن – سراوان شده و باقی مسیر را در میان جنگل های سرسبز استان گیلان طی کنید تا به ماسال برسید.

در نظر داشته باشید مسیر تهران تا ییلاق ماسال از طرق جاده قزوین – رشت، میانگین 5 ساعت در روزهای عادی و زمانی که شاهد ترافیک های سنگین جاده نباشیم می باشد لذا در ایام خاص مانند تعطیلات چند روزه که گردشگران بسیاری راهی استان گیلان می شوند، این زمان 5 ساعته گاه به بیش از 6 ساعت نیز می رسد. همچنین عده ای از گردشگران می گویند برای بازدید از ییلاق ماسال، می توان تهران را به سمت جاده چالوس ترک کرده و شهر چالوس را به سمت غرب ترک کنید تا از کنار دریا وارد استان گیلان و سپس، ییلاق ماسال شوید اما این مسیر در حالت عادی، 7 ساعت می باشد و در روزهای پرترافیک، به بیش از 10 ساعت نیز می رسد.

منطقه ییلاقی ماسالدر گذشته، تنها یک روستا بود اما به دلیل رشت و توسعه، امروزه یکی از شهرستان های توریستی استان گیلان به شمار می رود و گردشگری، مهم ترین قطب درآمدی منطقه را  شامل می شود و همچنین جالب است بدانید تا سال 1376، ماسال از توابع شهرستان تالش بود اما در آن سال به دلیل تقسیمات صورت گرفته، ماسال به عنوان بخشی از استان گیلان انتخاب شد.

شهرستان ماسال از دو منطقه بزرگ با نام های ماسال و شاندرمن تشکیل شده و روی هم شامل 94 روستا با جمعیتی بیش از 50هزار نفر هستند. ییلاق ماسال یکی از شرجی ترین مناطق استان گیلان به حساب می آید چراکه نزدیک به 7250 هکتار از اراضی ماسال را شالیزارها تشکیل داده اند و نزدیک به 500 هکتار هم به باغ ها و زمین های کشاورزی اختصاص داده شده است. همچنین خوب است بدانید در ماسال، انواع چای و برنج مرغوب ارائه می شود که به عنوان سوغاتی و مصرف شخصی بی شک انتخابی بسیار باکیفیت خواهد بود.

آخرین بروز رسانی : 20 شهریور 1400